Anker
Tablets
Amazon Fire HD 10 Plus 64GB
$549$699
Save 21%
SKU: AMAZON-FIREHD10-PLUS-64
In Stock
10-inch Full HD tablet with 4GB RAM and wireless charging. Amazon's most capable Fire tablet for UAE media consumption at an accessible price.
ram
4GB
camera
5MP rear, 2MP front
battery
Up to 12 hours
display
10.1" IPS FHD 1920x1200
storage
64GB (expandable)
charging
Wireless charging (15W)
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| ram | 4GB |
| camera | 5MP rear, 2MP front |
| battery | Up to 12 hours |
| display | 10.1" IPS FHD 1920x1200 |
| storage | 64GB (expandable) |
| charging | Wireless charging (15W) |
| processor | Octa-core 2.0 GHz |
| connectivity | WiFi 5, Bluetooth 5.0 |
More from Anker
-15% OFFFeatured
Microsoft
Microsoft Surface Pro 11 (Snapdragon X Plus)
16GB512GB SSDSnapdragon X Plus X1P-64-100
$3,959$4,659
In Stock
-12% OFF
Microsoft
Microsoft Surface Pro 11 (Intel Core Ultra 7)
16GB LPDDR5x256GB SSDIntel Core Ultra 7 268V
$6,789$7,689
In Stock
-19% OFF
Samsung
Samsung Galaxy Tab S9 FE 10.9"
6GB128GB (expandable)Samsung Exynos 1380
$1,299$1,599
In Stock
-10% OFFFeatured
Apple
Apple iPad Pro 13" M4 Wi-Fi 256GB
8GB256GBApple M4 (9-core CPU)
$6,499$7,199
In Stock