ASUS
Laptops
ASUS ExpertBook B1 14" Business
$2,099$2,599
Save 19%
SKU: ASUS-EB1-I5-8-512
In Stock
MIL-SPEC certified business laptop with Intel Core i5 and 12-hour battery. ASUS's durable corporate laptop for UAE field workers.
os
Windows 11 Pro
ram
8GB DDR4
weight
1.45 kg
battery
Up to 12 hours
display
14" FHD IPS 1920x1080
storage
512GB SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | Windows 11 Pro |
| ram | 8GB DDR4 |
| weight | 1.45 kg |
| battery | Up to 12 hours |
| display | 14" FHD IPS 1920x1080 |
| storage | 512GB SSD |
| graphics | Intel Iris Xe |
| processor | Intel Core i5-1235U |
More from ASUS
-21% OFFFeatured
Acer
Acer TravelMate P6 14
8GB DDR5512GB SSDIntel Core i5-1335U
$2,239$2,839
In Stock
-17% OFF
Acer
Acer TravelMate P6 14 Touch
16GB DDR5512GB SSDIntel Core i7-1335U
$2,929$3,529
In Stock
-8% OFFFeatured
Microsoft
Microsoft Surface Laptop 6 13.5"
64GB LPDDR5x1TB SSDIntel Core Ultra 7 165H
$10,889$11,789
In Stock
-12% OFFFeatured
Microsoft
Microsoft Surface Laptop 7 15"
16GB1TB SSDSnapdragon X Elite X1E-80-100
$6,729$7,629
In Stock