ASUS
Gaming
Featured
ASUS ROG Strix G16 G615LR
$8,759$9,659
Save 9%
SKU: ASUS-ROG-G615LR-CU7-32
In Stock
Premium gaming laptop with Intel Core Ultra 7 and RTX 5070 Ti. The ROG Strix G16 sets the bar for gaming performance with its 165Hz FHD+ display.
os
Windows 11 Home
ram
32GB DDR5
weight
2.5 kg
battery
Up to 4 hours gaming
display
16" FHD+ IPS 1920x1200 165Hz
storage
1TB SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | Windows 11 Home |
| ram | 32GB DDR5 |
| weight | 2.5 kg |
| battery | Up to 4 hours gaming |
| display | 16" FHD+ IPS 1920x1200 165Hz |
| storage | 1TB SSD |
| graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 12GB |
| processor | Intel Core Ultra 7 255HX |
More from ASUS
-12% OFFFeatured
No image
Lenovo
Lenovo Legion Pro 7i Gen 9
32GB DDR51TB NVMe Gen4 SSDIntel Core i9-14900HX
$11,499$12,999
Only 9 left
-10% OFFFeatured
No image
ASUS
ASUS ROG Zephyrus G16 2024
32GB DDR51TB PCIe 4.0 SSDAMD Ryzen 9 8945HS
$13,999$15,499
Only 8 left
-13% OFF
No image
HP
HP Victus 15 Gaming
16GB DDR5512GB SSDAMD Ryzen 7 7745HX
$3,298$3,799
In Stock
-10% OFFFeatured
Acer
Acer Predator Helios Neo 16 AI (RTX 5070)
32GB DDR51TB SSDIntel Core Ultra 9 275HX
$8,009$8,909
In Stock