Dell
Laptops
Featured
Dell XPS 13 9340
$6,299$7,199
Save 13%
SKU: DELL-XPS13-CU7-16-512
In Stock
Premium ultrabook with Intel Core Ultra 7 in a stunning InfinityEdge display design. The benchmark for premium Windows ultrabooks in the UAE.
os
Windows 11 Home
ram
16GB LPDDR5x
weight
1.17 kg
battery
Up to 12 hours
display
13.4" FHD+ IPS 1920x1200
storage
512GB SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | Windows 11 Home |
| ram | 16GB LPDDR5x |
| weight | 1.17 kg |
| battery | Up to 12 hours |
| display | 13.4" FHD+ IPS 1920x1200 |
| storage | 512GB SSD |
| graphics | Intel Arc |
| processor | Intel Core Ultra 7 155H |
More from Dell
-21% OFFFeatured
Acer
Acer TravelMate P6 14
8GB DDR5512GB SSDIntel Core i5-1335U
$2,239$2,839
In Stock
-17% OFF
Acer
Acer TravelMate P6 14 Touch
16GB DDR5512GB SSDIntel Core i7-1335U
$2,929$3,529
In Stock
-8% OFFFeatured
Microsoft
Microsoft Surface Laptop 6 13.5"
64GB LPDDR5x1TB SSDIntel Core Ultra 7 165H
$10,889$11,789
In Stock
-12% OFFFeatured
Microsoft
Microsoft Surface Laptop 7 15"
16GB1TB SSDSnapdragon X Elite X1E-80-100
$6,729$7,629
In Stock