Gigabyte
Gaming
Gigabyte AORUS 15 BKF RTX 4070
$5,199$5,999
Save 13%
SKU: GIGABYTE-AORUS15-I7-16-4070
In Stock
15-inch QHD 165Hz gaming laptop with Intel Core i7 and RTX 4070. Gigabyte's competitive price gaming laptop for UAE mid-range buyers.
os
Windows 11 Home
ram
16GB DDR5
weight
2.1 kg
battery
Up to 5 hours
display
15.6" QHD IPS 2560x1440 165Hz
storage
1TB SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | Windows 11 Home |
| ram | 16GB DDR5 |
| weight | 2.1 kg |
| battery | Up to 5 hours |
| display | 15.6" QHD IPS 2560x1440 165Hz |
| storage | 1TB SSD |
| graphics | NVIDIA GeForce RTX 4070 8GB |
| processor | Intel Core i7-13700H |
More from Gigabyte
-12% OFFFeatured
No image
Lenovo
Lenovo Legion Pro 7i Gen 9
32GB DDR51TB NVMe Gen4 SSDIntel Core i9-14900HX
$11,499$12,999
Only 9 left
-10% OFFFeatured
No image
ASUS
ASUS ROG Zephyrus G16 2024
32GB DDR51TB PCIe 4.0 SSDAMD Ryzen 9 8945HS
$13,999$15,499
Only 8 left
-13% OFF
No image
HP
HP Victus 15 Gaming
16GB DDR5512GB SSDAMD Ryzen 7 7745HX
$3,298$3,799
In Stock
-10% OFFFeatured
Acer
Acer Predator Helios Neo 16 AI (RTX 5070)
32GB DDR51TB SSDIntel Core Ultra 9 275HX
$8,009$8,909
In Stock