HP
Laptops
HP 240 G9 14" Laptop
$1,299$1,699
Save 24%
SKU: HP-240G9-I3-8-256
In Stock
Compact entry-level laptop with Intel Core i3, 8GB RAM and 256GB SSD. HP's most affordable Windows 11 laptop for UAE students.
os
Windows 11 Home
ram
8GB DDR4
weight
1.47 kg
battery
Up to 9 hours
display
14" FHD SVA 1920x1080
storage
256GB SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | Windows 11 Home |
| ram | 8GB DDR4 |
| weight | 1.47 kg |
| battery | Up to 9 hours |
| display | 14" FHD SVA 1920x1080 |
| storage | 256GB SSD |
| graphics | Intel UHD |
| processor | Intel Core i3-1215U |
More from HP
-21% OFFFeatured
Acer
Acer TravelMate P6 14
8GB DDR5512GB SSDIntel Core i5-1335U
$2,239$2,839
In Stock
-17% OFF
Acer
Acer TravelMate P6 14 Touch
16GB DDR5512GB SSDIntel Core i7-1335U
$2,929$3,529
In Stock
-8% OFFFeatured
Microsoft
Microsoft Surface Laptop 6 13.5"
64GB LPDDR5x1TB SSDIntel Core Ultra 7 165H
$10,889$11,789
In Stock
-12% OFFFeatured
Microsoft
Microsoft Surface Laptop 7 15"
16GB1TB SSDSnapdragon X Elite X1E-80-100
$6,729$7,629
In Stock