HP
Laptops
HP EliteBook 8 G1i 14
$6,199$7,229
Save 14%
SKU: HP-EB8G1I-CU7-32-1TB
In Stock
Premium business ultrabook with Intel Core Ultra 7, 32GB RAM and 1TB SSD. Enterprise-grade security and AI features built for UAE organisations.
os
Windows 11 Pro
ram
32GB LPDDR5x
weight
1.3 kg
battery
Up to 17 hours
display
14" WUXGA IPS 1920x1200
storage
1TB SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | Windows 11 Pro |
| ram | 32GB LPDDR5x |
| weight | 1.3 kg |
| battery | Up to 17 hours |
| display | 14" WUXGA IPS 1920x1200 |
| storage | 1TB SSD |
| graphics | Intel Arc |
| processor | Intel Core Ultra 7 258V |
More from HP
-21% OFFFeatured
Acer
Acer TravelMate P6 14
8GB DDR5512GB SSDIntel Core i5-1335U
$2,239$2,839
In Stock
-17% OFF
Acer
Acer TravelMate P6 14 Touch
16GB DDR5512GB SSDIntel Core i7-1335U
$2,929$3,529
In Stock
-8% OFFFeatured
Microsoft
Microsoft Surface Laptop 6 13.5"
64GB LPDDR5x1TB SSDIntel Core Ultra 7 165H
$10,889$11,789
In Stock
-12% OFFFeatured
Microsoft
Microsoft Surface Laptop 7 15"
16GB1TB SSDSnapdragon X Elite X1E-80-100
$6,729$7,629
In Stock