Lenovo
Tablets
Huawei MatePad 11.5 Wi-Fi 128GB
$1,499$1,799
Save 17%
SKU: HUAWEI-MATEPAD115-128
In Stock
11.5-inch IPS display tablet with Snapdragon 7 Gen 1 and HarmonyOS. Huawei's best mid-range tablet for UAE productivity and entertainment.
os
HarmonyOS 4
ram
6GB
camera
13MP rear, 8MP front
battery
7700 mAh, 22.5W
display
11.5" IPS 2200x1440 144Hz
storage
128GB (expandable)
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | HarmonyOS 4 |
| ram | 6GB |
| camera | 13MP rear, 8MP front |
| battery | 7700 mAh, 22.5W |
| display | 11.5" IPS 2200x1440 144Hz |
| storage | 128GB (expandable) |
| processor | Snapdragon 7 Gen 1 |
| connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.1 |
More from Lenovo
-15% OFFFeatured
Microsoft
Microsoft Surface Pro 11 (Snapdragon X Plus)
16GB512GB SSDSnapdragon X Plus X1P-64-100
$3,959$4,659
In Stock
-12% OFF
Microsoft
Microsoft Surface Pro 11 (Intel Core Ultra 7)
16GB LPDDR5x256GB SSDIntel Core Ultra 7 268V
$6,789$7,689
In Stock
-19% OFF
Samsung
Samsung Galaxy Tab S9 FE 10.9"
6GB128GB (expandable)Samsung Exynos 1380
$1,299$1,599
In Stock
-10% OFFFeatured
Apple
Apple iPad Pro 13" M4 Wi-Fi 256GB
8GB256GBApple M4 (9-core CPU)
$6,499$7,199
In Stock