Lenovo
Laptops
Lenovo ThinkPad L14 Gen 4 AMD
$2,399$2,899
Save 17%
SKU: LNV-L14G4-R5-16-512
In Stock
Mid-range AMD business laptop with Ryzen 5, 16GB RAM and MIL-SPEC durability. Reliable value-focused ThinkPad for UAE businesses.
os
Windows 11 Pro
ram
16GB DDR4
weight
1.57 kg
battery
Up to 12 hours
display
14" FHD IPS 1920x1080
storage
512GB SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | Windows 11 Pro |
| ram | 16GB DDR4 |
| weight | 1.57 kg |
| battery | Up to 12 hours |
| display | 14" FHD IPS 1920x1080 |
| storage | 512GB SSD |
| graphics | AMD Radeon 610M |
| processor | AMD Ryzen 5 PRO 7530U |
More from Lenovo
-21% OFFFeatured
Acer
Acer TravelMate P6 14
8GB DDR5512GB SSDIntel Core i5-1335U
$2,239$2,839
In Stock
-17% OFF
Acer
Acer TravelMate P6 14 Touch
16GB DDR5512GB SSDIntel Core i7-1335U
$2,929$3,529
In Stock
-8% OFFFeatured
Microsoft
Microsoft Surface Laptop 6 13.5"
64GB LPDDR5x1TB SSDIntel Core Ultra 7 165H
$10,889$11,789
In Stock
-12% OFFFeatured
Microsoft
Microsoft Surface Laptop 7 15"
16GB1TB SSDSnapdragon X Elite X1E-80-100
$6,729$7,629
In Stock