No image available
Lenovo
Business
Featured
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12
$7,299$8,199
Save 11%
SKU: LNV-X1C-G12-2024
In Stock
The world's best business ultrabook. Built for UAE executives who demand performance and security without compromise. MIL-SPEC durability, 5G connectivity, and legendary keyboard.
os
Windows 11 Pro
ram
32GB LPDDR5
weight
1.12 kg
battery
Up to 15 hours
display
14" IPS, 2880x1800, 90Hz
storage
1TB SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | Windows 11 Pro |
| ram | 32GB LPDDR5 |
| weight | 1.12 kg |
| battery | Up to 15 hours |
| display | 14" IPS, 2880x1800, 90Hz |
| storage | 1TB SSD |
| graphics | Intel Arc Graphics |
| processor | Intel Core Ultra 7 165U |