Lenovo
Laptops
Featured
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12
$8,499$9,499
Save 11%
SKU: LNV-X1C12-CU7-32-1TB
In Stock
Ultra-lightweight business flagship with Intel Core Ultra 7, MIL-SPEC tested. The ultimate travel laptop for UAE executives.
os
Windows 11 Pro
ram
32GB LPDDR5
weight
1.12 kg
battery
Up to 15 hours
display
14" WUXGA IPS 1920x1200
storage
1TB SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | Windows 11 Pro |
| ram | 32GB LPDDR5 |
| weight | 1.12 kg |
| battery | Up to 15 hours |
| display | 14" WUXGA IPS 1920x1200 |
| storage | 1TB SSD |
| graphics | Intel Graphics |
| processor | Intel Core Ultra 7 165U |
More from Lenovo
-21% OFFFeatured
Acer
Acer TravelMate P6 14
8GB DDR5512GB SSDIntel Core i5-1335U
$2,239$2,839
In Stock
-17% OFF
Acer
Acer TravelMate P6 14 Touch
16GB DDR5512GB SSDIntel Core i7-1335U
$2,929$3,529
In Stock
-8% OFFFeatured
Microsoft
Microsoft Surface Laptop 6 13.5"
64GB LPDDR5x1TB SSDIntel Core Ultra 7 165H
$10,889$11,789
In Stock
-12% OFFFeatured
Microsoft
Microsoft Surface Laptop 7 15"
16GB1TB SSDSnapdragon X Elite X1E-80-100
$6,729$7,629
In Stock