Acer
Gaming
Acer Predator Helios 18
$9,859$10,759
Save 8%
SKU: ACER-PH18-I9-32-4080
Only 8 left
Flagship 18-inch gaming powerhouse with Core i9-14900HX and RTX 4080. The largest Predator for gamers who want the ultimate desktop-replacement experience.
os
Windows 11 Home
ram
32GB DDR5
weight
3.8 kg
battery
Up to 3 hours gaming
display
18" FHD+ IPS 1920x1200 250Hz
storage
1TB SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | Windows 11 Home |
| ram | 32GB DDR5 |
| weight | 3.8 kg |
| battery | Up to 3 hours gaming |
| display | 18" FHD+ IPS 1920x1200 250Hz |
| storage | 1TB SSD |
| graphics | NVIDIA GeForce RTX 4080 12GB |
| processor | Intel Core i9-14900HX |
More from Acer
-12% OFFFeatured
No image
Lenovo
Lenovo Legion Pro 7i Gen 9
32GB DDR51TB NVMe Gen4 SSDIntel Core i9-14900HX
$11,499$12,999
Only 9 left
-10% OFFFeatured
No image
ASUS
ASUS ROG Zephyrus G16 2024
32GB DDR51TB PCIe 4.0 SSDAMD Ryzen 9 8945HS
$13,999$15,499
Only 8 left
-13% OFF
No image
HP
HP Victus 15 Gaming
16GB DDR5512GB SSDAMD Ryzen 7 7745HX
$3,298$3,799
In Stock
-10% OFFFeatured
Acer
Acer Predator Helios Neo 16 AI (RTX 5070)
32GB DDR51TB SSDIntel Core Ultra 9 275HX
$8,009$8,909
In Stock