Acer
Gaming
Featured
Acer Predator Helios Neo 16 AI (RTX 5070)
$8,009$8,909
Save 10%
SKU: ACER-PHN16-CU9-32-5070
In Stock
Next-gen gaming powerhouse with Intel Core Ultra 9, 32GB RAM and RTX 5070 GPU. Destroy every game at blazing speeds on the 180Hz WQXGA display.
os
Windows 11 Home
ram
32GB DDR5
weight
2.6 kg
battery
Up to 4 hours gaming
display
16" WQXGA IPS 2560x1600 180Hz
storage
1TB SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | Windows 11 Home |
| ram | 32GB DDR5 |
| weight | 2.6 kg |
| battery | Up to 4 hours gaming |
| display | 16" WQXGA IPS 2560x1600 180Hz |
| storage | 1TB SSD |
| graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB |
| processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
More from Acer
-12% OFFFeatured
No image
Lenovo
Lenovo Legion Pro 7i Gen 9
32GB DDR51TB NVMe Gen4 SSDIntel Core i9-14900HX
$11,499$12,999
Only 9 left
-10% OFFFeatured
No image
ASUS
ASUS ROG Zephyrus G16 2024
32GB DDR51TB PCIe 4.0 SSDAMD Ryzen 9 8945HS
$13,999$15,499
Only 8 left
-13% OFF
No image
HP
HP Victus 15 Gaming
16GB DDR5512GB SSDAMD Ryzen 7 7745HX
$3,298$3,799
In Stock
-12% OFF
Acer
Acer Predator Helios Neo 16 AI (RTX 5060)
16GB DDR51TB SSDIntel Core Ultra 9 275HX
$6,339$7,239
In Stock