Apple
Tablets
Apple iPad Air 13" M2 Wi-Fi 256GB
$4,299$4,899
Save 12%
SKU: APPLE-IPADAIR13-M2-256
In Stock
Larger iPad Air with M2 chip and 13-inch Liquid Retina display. The best all-round large tablet for UAE students and professionals.
os
iPadOS 17
ram
8GB
camera
12MP rear, 12MP front
battery
Up to 10 hours
display
13" Liquid Retina 2732x2048
storage
256GB
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | iPadOS 17 |
| ram | 8GB |
| camera | 12MP rear, 12MP front |
| battery | Up to 10 hours |
| display | 13" Liquid Retina 2732x2048 |
| storage | 256GB |
| processor | Apple M2 (8-core CPU) |
| connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.3, USB-C |
More from Apple
-15% OFFFeatured
Microsoft
Microsoft Surface Pro 11 (Snapdragon X Plus)
16GB512GB SSDSnapdragon X Plus X1P-64-100
$3,959$4,659
In Stock
-12% OFF
Microsoft
Microsoft Surface Pro 11 (Intel Core Ultra 7)
16GB LPDDR5x256GB SSDIntel Core Ultra 7 268V
$6,789$7,689
In Stock
-19% OFF
Samsung
Samsung Galaxy Tab S9 FE 10.9"
6GB128GB (expandable)Samsung Exynos 1380
$1,299$1,599
In Stock
-10% OFFFeatured
Apple
Apple iPad Pro 13" M4 Wi-Fi 256GB
8GB256GBApple M4 (9-core CPU)
$6,499$7,199
In Stock