Apple
Ultrabook
Featured
Apple MacBook Air 13-inch M3
$5,299$5,799
Save 9%
SKU: APPLE-MBA13-M3-2024
In Stock
Supercharged by M3, MacBook Air is more capable than ever. With a fanless design, all-day battery, and stunning 13.6-inch Liquid Retina display — it's the perfect everyday laptop for UAE users.
os
macOS Sequoia
ram
16GB Unified Memory
weight
1.24 kg
battery
Up to 18 hours
display
13.6" Liquid Retina, 2560x1664
storage
256GB SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | macOS Sequoia |
| ram | 16GB Unified Memory |
| weight | 1.24 kg |
| battery | Up to 18 hours |
| display | 13.6" Liquid Retina, 2560x1664 |
| storage | 256GB SSD |
| graphics | 10-core GPU |
| processor | Apple M3 (8-core CPU, 10-core GPU) |