Apple
Laptops
Featured
Apple MacBook Air 15" M3
$6,299$6,999
Save 10%
SKU: APPLE-MBA15-M3-8-256
In Stock
Larger MacBook Air with M3 chip, 15.3-inch Liquid Retina display and 18-hour battery. The ultimate big-screen ultrabook for UAE professionals.
os
macOS Sequoia
ram
8GB Unified Memory
weight
1.51 kg
battery
Up to 18 hours
display
15.3" Liquid Retina 2880x1864
storage
256GB SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | macOS Sequoia |
| ram | 8GB Unified Memory |
| weight | 1.51 kg |
| battery | Up to 18 hours |
| display | 15.3" Liquid Retina 2880x1864 |
| storage | 256GB SSD |
| graphics | 10-core GPU |
| processor | Apple M3 (8-core CPU) |
More from Apple
-21% OFFFeatured
Acer
Acer TravelMate P6 14
8GB DDR5512GB SSDIntel Core i5-1335U
$2,239$2,839
In Stock
-17% OFF
Acer
Acer TravelMate P6 14 Touch
16GB DDR5512GB SSDIntel Core i7-1335U
$2,929$3,529
In Stock
-8% OFFFeatured
Microsoft
Microsoft Surface Laptop 6 13.5"
64GB LPDDR5x1TB SSDIntel Core Ultra 7 165H
$10,889$11,789
In Stock
-12% OFFFeatured
Microsoft
Microsoft Surface Laptop 7 15"
16GB1TB SSDSnapdragon X Elite X1E-80-100
$6,729$7,629
In Stock