ASUS
Gaming
ASUS TUF Gaming A15 FA507 AMD
$4,299$4,999
Save 14%
SKU: ASUS-TUF-A15-R9-16-4070
In Stock
Budget gaming laptop with AMD Ryzen 9 and RTX 4070. Military-grade durability meets genuine gaming power — best value for UAE gamers.
os
Windows 11 Home
ram
16GB DDR5
weight
2.2 kg
battery
Up to 7 hours
display
15.6" FHD IPS 1920x1080 144Hz
storage
512GB SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | Windows 11 Home |
| ram | 16GB DDR5 |
| weight | 2.2 kg |
| battery | Up to 7 hours |
| display | 15.6" FHD IPS 1920x1080 144Hz |
| storage | 512GB SSD |
| graphics | NVIDIA GeForce RTX 4070 8GB |
| processor | AMD Ryzen 9 7940HS |
More from ASUS
-12% OFFFeatured
No image
Lenovo
Lenovo Legion Pro 7i Gen 9
32GB DDR51TB NVMe Gen4 SSDIntel Core i9-14900HX
$11,499$12,999
Only 9 left
-10% OFFFeatured
No image
ASUS
ASUS ROG Zephyrus G16 2024
32GB DDR51TB PCIe 4.0 SSDAMD Ryzen 9 8945HS
$13,999$15,499
Only 8 left
-13% OFF
No image
HP
HP Victus 15 Gaming
16GB DDR5512GB SSDAMD Ryzen 7 7745HX
$3,298$3,799
In Stock
-10% OFFFeatured
Acer
Acer Predator Helios Neo 16 AI (RTX 5070)
32GB DDR51TB SSDIntel Core Ultra 9 275HX
$8,009$8,909
In Stock