Lenovo
Gaming
Featured
Lenovo Legion 5 Pro 16" AMD
$5,499$6,199
Save 11%
SKU: LNV-L5P16-R7-16-4070TI
In Stock
Mid-range gaming laptop with AMD Ryzen 7 and RTX 4070 Ti in a 16-inch 165Hz display. Excellent price-performance ratio for UAE gamers.
os
Windows 11 Home
ram
16GB DDR5
weight
2.4 kg
battery
Up to 6 hours
display
16" WQXGA IPS 2560x1600 165Hz
storage
512GB SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | Windows 11 Home |
| ram | 16GB DDR5 |
| weight | 2.4 kg |
| battery | Up to 6 hours |
| display | 16" WQXGA IPS 2560x1600 165Hz |
| storage | 512GB SSD |
| graphics | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti 12GB |
| processor | AMD Ryzen 7 7745HX |
More from Lenovo
-12% OFFFeatured
No image
Lenovo
Lenovo Legion Pro 7i Gen 9
32GB DDR51TB NVMe Gen4 SSDIntel Core i9-14900HX
$11,499$12,999
Only 9 left
-10% OFFFeatured
No image
ASUS
ASUS ROG Zephyrus G16 2024
32GB DDR51TB PCIe 4.0 SSDAMD Ryzen 9 8945HS
$13,999$15,499
Only 8 left
-13% OFF
No image
HP
HP Victus 15 Gaming
16GB DDR5512GB SSDAMD Ryzen 7 7745HX
$3,298$3,799
In Stock
-10% OFFFeatured
Acer
Acer Predator Helios Neo 16 AI (RTX 5070)
32GB DDR51TB SSDIntel Core Ultra 9 275HX
$8,009$8,909
In Stock