No image available
Lenovo
Gaming
Featured
Lenovo Legion Pro 7i Gen 9
$11,499$12,999
Save 12%
SKU: LNV-LEGION-PRO7I-G9
Only 9 left
Unleash gaming power with the Legion Pro 7i. Intel Core i9 + NVIDIA RTX 4080 with 16GB VRAM makes this the ultimate gaming laptop for UAE gamers who want desktop-class performance.
os
Windows 11 Home
ram
32GB DDR5
weight
2.9 kg
battery
Up to 4 hours gaming
display
16" IPS, 2560x1600, 240Hz
storage
1TB NVMe Gen4 SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | Windows 11 Home |
| ram | 32GB DDR5 |
| weight | 2.9 kg |
| battery | Up to 4 hours gaming |
| display | 16" IPS, 2560x1600, 240Hz |
| storage | 1TB NVMe Gen4 SSD |
| graphics | NVIDIA GeForce RTX 4080 16GB |
| processor | Intel Core i9-14900HX |
More from Lenovo
-10% OFFFeatured
No image
ASUS
ASUS ROG Zephyrus G16 2024
32GB DDR51TB PCIe 4.0 SSDAMD Ryzen 9 8945HS
$13,999$15,499
Only 8 left
-13% OFF
No image
HP
HP Victus 15 Gaming
16GB DDR5512GB SSDAMD Ryzen 7 7745HX
$3,298$3,799
In Stock
-10% OFFFeatured
Acer
Acer Predator Helios Neo 16 AI (RTX 5070)
32GB DDR51TB SSDIntel Core Ultra 9 275HX
$8,009$8,909
In Stock
-12% OFF
Acer
Acer Predator Helios Neo 16 AI (RTX 5060)
16GB DDR51TB SSDIntel Core Ultra 9 275HX
$6,339$7,239
In Stock