Microsoft
Laptops
Featured
Microsoft Surface Laptop 7 15"
$6,729$7,629
Save 12%
SKU: MS-SL7-SX-16-1TB
In Stock
Snapdragon X Elite powered Copilot+ PC with up to 22 hours battery. Exceptional AI performance in a premium, slim chassis for UAE power users.
os
Windows 11 Home
ram
16GB
weight
1.66 kg
battery
Up to 22 hours
display
15" PixelSense Flow 2496x1664 120Hz
storage
1TB SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | Windows 11 Home |
| ram | 16GB |
| weight | 1.66 kg |
| battery | Up to 22 hours |
| display | 15" PixelSense Flow 2496x1664 120Hz |
| storage | 1TB SSD |
| graphics | Qualcomm Adreno X1 |
| processor | Snapdragon X Elite X1E-80-100 |
More from Microsoft
-21% OFFFeatured
Acer
Acer TravelMate P6 14
8GB DDR5512GB SSDIntel Core i5-1335U
$2,239$2,839
In Stock
-17% OFF
Acer
Acer TravelMate P6 14 Touch
16GB DDR5512GB SSDIntel Core i7-1335U
$2,929$3,529
In Stock
-8% OFFFeatured
Microsoft
Microsoft Surface Laptop 6 13.5"
64GB LPDDR5x1TB SSDIntel Core Ultra 7 165H
$10,889$11,789
In Stock
-14% OFF
HP
HP EliteBook 8 G1i 14
32GB LPDDR5x1TB SSDIntel Core Ultra 7 258V
$6,199$7,229
In Stock