HP
Gaming
Featured
HP OMEN Transcend 14
$7,469$8,369
Save 11%
SKU: HP-OMEN14-CU9-32-4070
Only 10 left
Ultra-portable gaming with Core Ultra 9 and RTX 4070 in a 14-inch OLED package. The OMEN Transcend redefines thin gaming laptops for UAE enthusiasts.
os
Windows 11 Home
ram
32GB LPDDR5x
weight
1.75 kg
battery
Up to 8 hours
display
14" 3K OLED 2880x1800 120Hz
storage
1TB SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | Windows 11 Home |
| ram | 32GB LPDDR5x |
| weight | 1.75 kg |
| battery | Up to 8 hours |
| display | 14" 3K OLED 2880x1800 120Hz |
| storage | 1TB SSD |
| graphics | NVIDIA GeForce RTX 4070 8GB |
| processor | Intel Core Ultra 9 185H |
More from HP
-12% OFFFeatured
No image
Lenovo
Lenovo Legion Pro 7i Gen 9
32GB DDR51TB NVMe Gen4 SSDIntel Core i9-14900HX
$11,499$12,999
Only 9 left
-10% OFFFeatured
No image
ASUS
ASUS ROG Zephyrus G16 2024
32GB DDR51TB PCIe 4.0 SSDAMD Ryzen 9 8945HS
$13,999$15,499
Only 8 left
-13% OFF
No image
HP
HP Victus 15 Gaming
16GB DDR5512GB SSDAMD Ryzen 7 7745HX
$3,298$3,799
In Stock
-10% OFFFeatured
Acer
Acer Predator Helios Neo 16 AI (RTX 5070)
32GB DDR51TB SSDIntel Core Ultra 9 275HX
$8,009$8,909
In Stock