HP
Gaming
HP Victus 16 AMD Ryzen 5
$2,699$3,299
Save 18%
SKU: HP-VICTUS16-R5-8-RX7600
In Stock
Budget gaming laptop with AMD Ryzen 5 and RX 7600M XT. The most affordable way to get real gaming performance in the UAE.
os
Windows 11 Home
ram
8GB DDR5
weight
2.29 kg
battery
Up to 8 hours
display
16.1" FHD IPS 1920x1080 144Hz
storage
512GB SSD
Quantity:
1
Free DeliveryUAE wide
UAE Warranty1–2 years
Easy Returns14 days
Full Specifications
| os | Windows 11 Home |
| ram | 8GB DDR5 |
| weight | 2.29 kg |
| battery | Up to 8 hours |
| display | 16.1" FHD IPS 1920x1080 144Hz |
| storage | 512GB SSD |
| graphics | AMD Radeon RX 7600M XT 8GB |
| processor | AMD Ryzen 5 7535HS |
More from HP
-12% OFFFeatured
No image
Lenovo
Lenovo Legion Pro 7i Gen 9
32GB DDR51TB NVMe Gen4 SSDIntel Core i9-14900HX
$11,499$12,999
Only 9 left
-10% OFFFeatured
No image
ASUS
ASUS ROG Zephyrus G16 2024
32GB DDR51TB PCIe 4.0 SSDAMD Ryzen 9 8945HS
$13,999$15,499
Only 8 left
-13% OFF
No image
HP
HP Victus 15 Gaming
16GB DDR5512GB SSDAMD Ryzen 7 7745HX
$3,298$3,799
In Stock
-10% OFFFeatured
Acer
Acer Predator Helios Neo 16 AI (RTX 5070)
32GB DDR51TB SSDIntel Core Ultra 9 275HX
$8,009$8,909
In Stock